تبلیغات
وبلاگ برتر - تهیه پشتیبان از اطلاعات رایانه

تهیه پشتیبان از اطلاعات رایانه

یکشنبه 23 بهمن 1384 , توسط هومن ابراهیمی
آیا هنگامی كه ویروس‌ها به دیسك سخت رایانه‌تان صدمه زده‌اند، ابزاری براى گرفتن پشتیبان و استفاده در هنگام نیاز دارید؟
اگر لپ‌تاپ شما به سرقت برود، بیشتر نگران پولى هستید كه بابت سخت‌افزار داده‌اید یا نگران اطلاعاتی كه در رایانه‌تان بوده؟
اغلب مردم وقتى این پرسش‌ها برایشان مطرح می‌شود كه دیگر دیر شده، اما می‌توانید با رعایت نكاتی‌چند، براى حفظ گران‌بهاترین قطعه‌ى رایانه‌ها، یعنی دیسك سخت آمادگى داشته باشید!
اگر دیسك سخت‌تان آسیب ببیند، می‌توانید بایگانی پست الكترونیك، گزارشات ضروری و هرآن‌چه برایتان مهم است را برگردانید؟ چه‌قدر زمان می‌برد تا دوباره ویندوز و نرم‌افزارهای جانبی مورد نیازتان را نصب و پیكربندی كنید؟
یك راه مطمئن برای این‌كار، كپی‌كردن فایل‌ها بر روى دیسك قابل حمل و تهیه پشتیبان است. راه سخت هم استفاده از كشیدن و رها‌كردن(Drag&Drop) فایل از طریق Windows Explorer است. انتخاب بهتر، استفاده از راه‌حل خودكار است، مثل استفاده از نرم‌افزارهاى تهیه پشتیبان.
در ویندوز XP برنامه‌ای برای تهیه پشتیبان وجود دارد (ntbackup.exe) كه به‌طور پیش‌فرض فقط در XP Pro نصب می‌شود. برای نصب این برنامه در نسخه‌ی Home، ابتدا CD ویندوز را در CD-Rom گذاشته و آدرس زیر را دنبال كنید و روی فایل ntbackup.msi دوبار كلیك كنید.

D:\valueadd\msft\ntbackup


متاسفانه، سیستم Backup ویندوز از درایوهای CD و DVD پشتیبانى نمی‌كند.راه‌حل این است، از لیست Backup Destination گزینه‌ی File را انتخاب كنید و فایل پشتیبان را با نام دلخواه روى هارد ذخیره كنید. سپس فایل ذخیره‌شده را به CD انتقال دهید.
اما نكته‌ی آخر این‌كه، Backup شما هیچ ارزشی ندارد اگر نتوانید در هنگام نیاز به‌راحتی آن‌ها را برگردانید. مطمئن شوید كه رویه برگرداندن پشتیبان را به‌طور كامل می‌دانید. اگر برای دستیابی به backup، به نصب ویندوز و نرم‌افزارهای پشتیبان نیاز دارید، مطمئن شوید كه تمام لوازم در كنار شماست.
یك‌راه هم استفاده از نرم‌افزار NortonGhost برای ایجاد یك Image از دیسك سخت شماست كه می‌توانید آن را روی DVD یا دیسك قابل‌حمل ذخیره كنید. در هنگام نیاز می‌توانید با استفاده از Ghost، بدون نصب مجدد ویندوز، تمام اطلاعات از دست‌رفته را برگردانید.