تبلیغات
وبلاگ برتر - word

word

جمعه 16 دی 1384 , توسط هومن ابراهیمی

ضد حال:

درست كردن ماكرو در یك دقیقه

با استفاده از قابلیت تعریف ماكرو در Word  می‌توانید مجموعه‌ای از كلید ضربه‌ها و كلیك‌های ماوس را یك جا در قالب یك كلید خاص ذخیره كنید تا با زدن آن كلید خاص، آن عمل انجام شود. سریع‌ترین راه برای درست كردن ماكرو این است كه از Word  بخواهید هر كاری می‌كنید را ضبط كند:

1- از منوی Tools  گزینه Macro  و سپس Record New Macro  را انتخاب كنید. در كادر محاوره ظاهر شده، اسمی را برای ماكروی خود در قسمت Macro name تایپ كنید (بدون space).
2- در مرحله بعد باید تعیین كنید كه این ماكرو قرار است به یك دكمه از خط ابزار اختصاص داده شود یا كلیدی از صفحه كلید. برای این منظور، یكی از دكمه‌های Toolbars  یا  Keyboard  را كلیك كنید. پیشنهاد ما  Keyboard  است. در قسمت كلیدهای میان‌بر، یك كلید مركب را بزنید (مثلاً Alt+F1 )یا هر كلید دیگر. اگر این كلید قبلاً به ماكرو دیگری اختصاص داده شده باشد، یك پیغام اخطار می‌گیرید. در این حالت، مجبورید كلید انتخابی خود را عوض كنید.
3- بعد از كلیك روی Ok  یك خط ابزار شناور ظاهر می‌شود كه روی آن دكمه Stop  قرار دارد. از این مرحله به بعد، هر كلیدی را  بزنید یا هر جا كلیك كنید، ضبط می‌شود. بنابراین با دقت شروع كنید منوها و گزینه‌هایی را كه دارید برای آن‌ها ماكرو می‌سازید را انتخاب كنید. در پایان دكمه Stop  را بزنید. حالا‌ ماكروی شما ساخته شده است.

من طی هفت- هشت سال كار با Word، مجموعه كاملی از كلمات AutoCorrect را جمع‌آوری كرده‌ام كه به نظر خودم خیلی ارزشمنده. مثلاً خیلی از اشتباه‌های رایج در تایپ فارسی از جمله كلماتی كه با <نیم‌فاصله> باید نوشته شوند ولی نمی‌شوند (مثل می‌رود، می شود و غیره) در این مجموعه تعریف شده است. حالا می‌خوام بدونم چه جوری می‌تونم این مجموعه رو در قالب یك فایل نگهداری كنم تا هم Backup داشته باشم هم بتونم به كامپیوترهای دیگه منتقل كنم؟

چسباندن متن بدون فرمت
ضد حال:
كار من جمع‌آوری اطلاعات و اخبار روزانه از سایت‌های مختلف اینترنت است. یعنی این كه به سایت‌های مورد نظرم سر می‌زنم و هر جا مطلب به‌دردبخوری دیدم انتخاب می‌كنم. بعد كپی می‌كنم و میام تو Word می‌چسبونم. این جوری نهایتاً یه فایل Word دارم كه توش پُره از مطالبی كه از سایت‌های مختلف جمع كرده‌ام. منتها بدی این روش اینه كه هر كدوم از قسمت‌ها فرمت متفاوتی دارن. در واقع، هر سایتی با فرمت خاص خودش مطالبش رو نوشته كه وقتی میاریم تو Word  یه چیز هچل هفتی می‌شه. اگه یك راه به من نشون بدین كه بشه فقط خود متن رو توی Word  بیاریم، بدون فرمت و آت و آشغالایی كه به وب مربوطه، تا آخر عمرم دعاتون می‌كنم.

چاره:
من می‌خوام نه یك راه، نه دو راه، بلكه سه راه نشونتون بدم تا خیالم از بابت دنیا و آخرت راحت بشه. دمِ دست‌ترین راه اینه كه متن‌تان را از طریق گزینه Paste Special  در منوی Edit داخل Word بیاورید (نه گزینه Paste ) بعد از انتخاب این گزینه، كادر محاوره‌ای باز می‌شود كه باید از آن گزینه  Unformatted Text را انتخاب كنید. با این كار، فقط متن شما در  Word  چسبانده می‌شود بدون این كه فرمت و شكل و شمایل‌های وبی، مزاحم كارتان شوند.

راه دوم این است كه برای همین گزینه Paste Special یك ماكرو درست كنید تا مجبور نباشید هر دفعه به سراغ منوها بروید. مختصراً عرض می‌كنم كه ماكرو مجموعه‌ای از اعمال و فرامین است كه برای انجام آن‌ها یك كلید از صفحه كلید یا یك دكمه از خط ابزار را فشار می‌دهید. یعنی مثلاً به جای این كه ماوس را بردارید و اعمال گفته شده  را انجام دهید، می‌توانید یك ماكرو تعریف كنید و آن را به كلید مثلاً Alt+F1 اختصاص دهید. در این صورت با زدن كلید Alt+F1  انگار كه تمام مراحل فوق را انجام داده‌اید. درست كردن ماكرو اصلاً  كار سختی نیست، در كادر ضمیمه بالا‌ روش ساخت آن توضیح داده شده است.

روش دیگر در  Word 2002 (همان Word XP) قابل استفاده است. از منوی Tools گزینه Options را انتخاب كرده و بعد از ظاهر شدن كادر محاوره مربوطه، به صفحه Edit بروید. در این‌جا گزینه Show Paste Options buttons را علامت بزنید و Ok كنید. حالا هر وقت چیزی را در Word می‌چسبانید (مثلاً با زدن كلید Ctrl+V، كلید سمت راست ماوس، یا حتی شیوه كشیدن و رها كردن)، یك دكمه كوچك ظاهر می‌شود كه با كلیك روی آن می‌توانید گزینه‌های مختلفی را انتخاب كنید از جمله Keep Text Only  كه همان چیزی است كه شما می‌خواهید
.

چاره:
البته این ضدحال نیست. ولی اگر فایلتون را از دست بدید، ضدحال بزرگی می‌شه! البته به خاطر این دوراندیشی و ذكاوتی كه به خرج دادید به شما تبریك می‌گم. قول بدین وقتی راه‌حل این كار رو بهتون یاد دادم، یه كپی هم از اون فایلتون برای ما بفرستین! ولی خارج از شوخی، مایكروسافت ابزاری را برای انتقال فایل AutoCorrect به كامپیوتری دیگر تدارك دیده، اما لابه‌لای صفحات وب‌سایتش گم و گور شده. اگر از  Word 2000  استفاده می‌كنید، این ابزار كه فایلی است به نام  Macros9.dot  را تحت عنوان Word 2000 Supplemental Macros  جستجو و پیدا كنید. در این ماكرو، برنامه Backup  گرفتن از فایل AutoCorrect  تعریف شده است. بعد از نصب ماكرو (كه احتمالاً در فولدر Samples  زیر فولدر Microsoft  كپی می‌شود) باید آن را باز كنید.
 
برای این منظور، در برنامه Word  منوی File  و سپس گزینه Open را كلیك كنید. از فهرست كشویی File of Type  گزینه (Document Template (*.dot را انتخاب كنید و سعی كنید فایل Macros9.dot  را پیدا كنید. بعد از كلیك روی Open، كادر محاوره Security Warning  ظاهر می‌شود كه با انتخاب گزینه Always trust به آن پاسخ بدهید. روی Enable Macros كلیك كنید تا ماكرو باز شود. برای اجرا ماكروی  Backup، روی Sample Macros در جعبه كوچك ماكروها كلیك كنید و AutoCorrect Utility را برگزینید. حالا دكمه Backup را بزنید و مراحل را دنبال كنید.

اگر از Word 2002 یا Word 2003 استفاده می‌كنید، احتمالاً این ماكرو قبلاً در سیستم‌تان نصب شده است. برای اطمینان از این موضوع، با استفاده از قابلیت جستجوی Word به دنبال فایل Support.dot بگردید.
اگر ماكرو قبلاً در سیستم‌تان نصب نشده بود، می‌توانید با اجرای برنامه نصب Office از قسمت Add/Remove Programs در كنترل پنل به نصب این ماكرو بپردازید.
 
برای این منظور، بعد از بالا آمدن برنامه Setup آفیس، گزینه Add or Remove Features را انتخاب و روی  Next  كلیك كنید. شاخه Microsoft Word  را پیدا و باز كنید. از قسمت Wizards and Templates گزینه More Templates and Macros را علامت زده و Run from my Computer را انتخاب كنید. در پایان، دكمه Update را بزنید. حالا فایل Support.dot در سیستم شما نصب شده است. برای باز كردن این فایل و اجرای ماكرو، همان كارهایی را كه در بالا گفتیم انجام دهید.