تبلیغات
وبلاگ برتر - pdf چیست؟

pdf چیست؟

شنبه 7 آبان 1384 , توسط هومن ابراهیمی
 فرمت PDF توسط شرکت Adobe طراحی شده و مخفف Portable Document Format است ، به معنای فرمت سند قابل انتقال. بدین معنی که شما یک فایل را با این فرمت ذخیره میکنید و آنرا میان هزاران نفر به اشتراک میگذارید. . امروزه اکثر کتاب های الکترونیکی با این فرمت عرضه میشوند . فایل های PDF دقیقا همانگونه ای چاپ میشوند که شما آن را در مانیتور میبینید ، با همان صفحه بندی ، فونت و عکس های موجود . بدون اینکه وابسته به محیطی باشند که در آن ساخته شده اند. علاوه بر این امنیت در این فایل ها نسبت به سایر فرمت های موجود بسیار بالاتر است و حتی امکان رمزگزاری روی فایل جهت امنیت بیشتر نیز ممکن است . در این حالت کاربر برای باز کردن و ویرایش این فایل ها نیاز به رمز عبور خواهد داشت .

سهولت استفاده :

برای باز کردن PDF به برنامه Adobe Reader نیاز دارید که بصورت رایگان میباشد . این برنامه امکان خواندن فایل های PDF را فراهم می سازد . اما برای ساخت یا ویرایش یک فایل PDF نمی توان از آن استفاده کرد. در این برنامه همچنین میتوانید از امکان Find جهت پویش متن استفاده کنید .

ساخت فایل های PDF :

 برای ساخت فایل هایی با این فرمت باید از یکی از برنامه هایی که کار ساخت فرمت PDF را انجام میدهند استفاده کنید مانند :

   نحوه کار این برنامه ها بدین صورت است که یک پرینتر مجازی برای شما تعریف میکنند. بعد از اینکه کار ویرایش سند خود را در برنامه مورد نظرتان انجام دادید دکمه پرینت را بزنید. پرینتر مجازی PDF را انتخاب کنید و تنظیمات چاپ را مانند چاپ روی کاغذ انجام دهید. در نهایت با زدن دکمه Print بجای اینکه پرینتر شما مشغول چاپ شود، یک پنجره باز میشود و از شما آدرس ذخیره سازی فایل را می پرسد تا فایل را روی درایو هارد شما ذخیره کند . بنابرین هر چیزی که قابلیت چاپ را داشته باشد میتواند بصورت PDF نیز در آید .

امکان جدید آفیس 12 :

   طبق گفته مایکروسافت ، نسخه جدید آفیس قابلیت ذخیره فایل های برنامه های دسته آفیس را با پسوند PDF در خود دارد و و اگر از برنامه های PDF ساز فقط جهت تبدیل اسناد آفیس بهره میگیرید، دیگر نیازی نیست یکی ازین برنامه ها را خریداری کنید. زیرا این قابلیت در نسخه آفیس 12 جزیی از نرم افزار های این بسته نرم افزاری است .

ساخت یک PDF فوری :

اگر بخواهید همین الان بدون نصب هیچ یک ازین برنامه ها سند خود را به PDF تبدیل کنید میتوانید با مراجعه با آدرس  http://createpdf.adobe.com در سایت ادوبی ، یک اکانت رایگان از این شرکت بگیرید و 5 فایل pdf بصورت رایگان از اسناد خود درست کنید